Niedroga zwirownia Konin


adambyczek
Posty: 26
Rejestracja: 11 maja 2016, 11:58

Niedroga zwirownia Konin

Postautor: adambyczek » 05 gru 2017, 7:56

Co oznacza określenie żwirownia i do czego może nam się przydać w codziennym życiu?

Potocznie pisząc żwirownia to firma, która trudni się dostarczaniem pisaku i żwiru do celów budowlanych i ogrodniczych. Zwyczajowo żwirownia to kopalnia odkrywkowa, w której przy zastosowaniu ciężkich maszych jest wykopywane kruszywo. Aby dotrzeć do materiału skalnego, trzeba zdjąć górną nawierzchnię torfu. Pod nią przeważnie znajduje się warstwa narzutowa piachu, który jest dodatkowym produktem w większości żwirowni w Koninie. Dopiero po jej zdjęciu można przejść do wydobywania z właściwego złoża. Nie oznacza to, iż pod złożami torfu zlokalizowany jest dorodny, drobny żwir, który widzimy codziennie.

Żeby przybliżyć technologię wydobycia i wykorzystania dorobku, którym może się pochwalić każda żwirownia w Koninie, posłużymy się wyszukiwarką internetową. Wklepiemy więc interesującą nas frazę żwirownia Konin i zobaczymy co dadzą nam rezultaty zwrócone przez wyszukiwarkę. Poprzez to będziemy w stanie więcej dowiedzieć się w kwestii samej żwirowni i sposobu zastosowania oferowanych przez nią produktów. Już na pierwszej stronie rezultatów szukania, jesteśmy w stanie odnaleźć ciekawe informacje o wytwarzanych produktach. Tak jak wcześniej powiedziałem, należą do nich piach i torf oraz różnego kształtu żwir. Natomiast finalny produkt nie leży gotowy w ziemi.

Ten piękny mały żwirek, który jest wykorzystywany do upiększania naszych skwerów zieleni powstaje z pokruszenia dużych bloków skalnych. Tak więc większość z oferowanych żwirów ozdobnych posiada tą samą wielkość. Sama natura nie wykonała by tysięcy kamyczków o tak zbliżonych kształtach. W zależności od złoża jakim dysponuje konkretna żwirownia, zależy jej asortyment. Żwirownia, która mieści się na terenie złóż granitowych może sprzedawać kruszywo najlepszej jakości. Również wartość takiego żwiru jest znacznie wyższą od innych kamieni.

Dodatkowo bez żwirowni nie postały by żadne drogi w Polsce. Bazą każdej drogi jest odpowiednio przygotowane podłoże. Tego typu podłoże budowane jest z dużej warstwy przesianego piachu i żwiru różnej wielkości. Całość przypomina przekładane ciasto: na początku gruby żwir, kolejno o drobniejszej gramaturze i na końcu piasek. Dopiero na tak wykonanym podłożu są wylewane warstwy asfaltu.

Wróć do „Dziedziniec”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość